PICTURĂ MARMORATĂ FOLOSIND OJĂ DE UNGHII

Suminagashi, în traducere cerneala care pluteşte, este o veche tehnică japoneză pe care aceştia o foloseau ca să coloreze hârtia pe care apoi caligrafiau. Într-un vas cu apă, adaugau cerneală colorată în cercuri concentrice. Procesul se repeta până când întreaga suprafață era acoperită cu cerneală. Apoi amestecau cu grijă, astfel încât culorile să se intrepatrundă, căpătând un aspect marmorat.

composicion-2

În zilele noastre există kit-uri speciale de Suminagashi. Ele conțin cerneluri colorate care plutesc la suprafață apei şi care se folosesc la diferite proiecte.

Noi ne vom referi doar la proiectele care se pot realiza folosind oja de unghii.

Avem nevoie de:

– ojă de unghii ( cel puțin două culori, sau două nuanțe diferite)

– un recipient adânc

– apă plată

– un bețişor ca să amestecăm nuanțele

– acetonă (pentru a curăța oja)

-suprafața pe care o dorim imprimată (poate fi o cană, un pahar, un vas de ceramică, o cutie de lemn, sau orice alt obiect)

Umplem vasul cu apă. Turnăm dintr-o sticluță cu ojă, apoi şi din cealaltă şi continuăm alternând culorile. Stratul de ojă va pluti la suprafața apei. Amestecăm cu bețisorul ca să obținem efectul de marmură şi scufundăm obiectul în vas.

c55b3276c5957b0015ac3cc06ae1d21cOja se va lipi de suprafața respectivă şi se va usca foarte repede.

9a5393c8710ca038fc40ffc484fdfbff

Puteți astfel să realizați obiecte deosebite, pe care să le faceți cadou celor dragi.

08ee6c8b46219a30f00a1c72333968a6